Ankara Konya Yüksek Hızlı Demiryolu

ankara konya yuksek hizli demiryolu

Ankara-Konya yüksek hızlı demiryolu, Ankara-İstanbul yüksek hızlı demiryolundan Polatlı’da ayrılarak Konya’ya uzanan çift hatlı, elektrikli, sinyalli Yüksek Hızlı Tren hattıdır.

Hızlı tren öncesi
Ankara ile Konya şehirleri arasında 2011 öncesinde doğrudan demiryolu bağlantısı bulunmuyordu. Bu sebeple de Ankara’dan demiryolu ile Konya’ya gidilmek istendiğinde bu mesafe 10 saat 30 dakikada alınabiliyordu. İki şehir arasında karayolu mesafesi 258 km olup, 90 km hızla 2 saat 48 dakikada Konya iline ulaşılabiliyor.

Yol bilgileri
Ankara ile Konya arasındaki hattın toplam uzunluğu 306 km’dir. Hattın 96 km’lik bölümü yapımı önceden tamamlanmış olan Ankara-İstanbul YHT hattını paylaşmaktadır. 212 km’lik Polatlı YHT-Konya Garı etabının yapımı ise Ağustos 2006’da başlamış ve hattın tamamı 23 Ağustos 2011 tarihinde hizmete açılmıştır. Proje kapsamında 7 köprü, 27 üst geçit, 83 alt geçit, 143 menfez, 2030 metre uzunluğunda bir tünel yapılmıştır.

Yolculuk süresi
Ankara’dan kalkan tren Konya’ya, 1 saat 48 dakikada ulaşabilmektedir. 306 km hat uzunluğuna sahip Ankara-Konya hattında, tren saatte ortalama 167 km hızla yol almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.