Kırşehir – Aksaray – Ulukışla Demiryolu Projesi Proje ile ilgili hazırlık çalışmaları sürdürülüyor

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Niğde illeri sınırları içinde yapımı planlanan Kırşehir – Aksaray – Ulukışla Demiryolu Projesi ile ilgili hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, proje ile ilgili etüt, proje ve mühendislik hizmetleri Protek-Mega Mühendislik ortaklığınca gerçekleştiriliyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra proje ile ilgili hazırlanacak dokümanlar bakanlık onayına sunulacak. Bakanlık onayı ile birlikte proje Devlet Demir Yolları (TCDD) yatırım programına alınacak. Projenin yapım aşamasına en erken 2014 yılında gelebileceği ifade ediliyor.

Proje ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) çalışmaları da MGS Mühendislik firması tarafından gerçekleştiriliyor. Firma tarafından hazırlanan ÇED başvuru dosyası geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

Hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebileceği şekilde tasarlanan demiryolu hattının bazı özellikleri şöyle belirlendi:

– Hat uzunluğu: 209+748 km
– Köprü-Viyadük: 9 adet
– Tünel: 2 adet
– İstasyon: 2 adet
– Siding: 2 adet
– Proje Hızı (yolcu treni): 250 Km./saat
– Proje Hızı (yük treni): 80 km/h
– Elektrifikasyon: 25 Kv monofaze 50 Hz
– Platform Genişliği: 14.50 m
– Hat eksenleri arası mesafe: 4,50 m
– Ray Tipi: UIC 60

Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi güzergahını kapsayan bölgede ulaşım genelde karayolu ile sağlanıyor. Öngörülen demiryolu hattının İç Anadolu Bölgesi’nde diğer planlaması yapılan yüksek hızlı tren hatları ile gelecekte entegre edilecek olması yerel, bölgesel ve uluslararası yük ve yolcu ulaşımı açısından önem taşıyor.

Kaynak : Yatırımlar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s