İzmir'de Yüzde 5.71'lik Ulaşım Zammı Onaylandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı, meclis birinci başkan vekili Adnan Oğuz Akyarlı başkanlığında toplandı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nın üçüncü birleşiminde ulaşıma yapılması beklenen yüzde 5 oranındaki zam, oy çokluğuyla kabul edildi. Yeni tarifeye göre, otobüs, metro, vapur ve İZBAN’a yüzde 5.71 ile 6.67 oranında Ulaşım Zammı yapıldı.

AK Partili meclis üyelerinin ulaşım zammı kararının meclis tarafından verilmesinin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle eleştirdiği karar, geçtiğimiz günkü oturumda bütçe komisyonuna sevk edilmişti.

Komisyon bugünkü oturumda yüzde 5’lik Ulaşım Zammı ‘nı onayladı. Böylece İzmirliler 26 Kasım tarihinden itibaren yeni ücret tarifesiyle yolculuk yapacak.

AK Partili meclis üyelerinin katılmadığı oylamada, CHP’li üyelerin onayıyla belirlenen yeni ücret tarifesine göre, otobüs-metro ve vapurlarda tam bilet 1,85 TL; öğrenci bileti 1 TL; öğretmen tarifesi ise 1,15 TL olarak belirlendi.

İzmir’in ilçelerindeki ulaşım tarifesi de yapılan oylamada netleşti. Buna göre, ilçelerde tam bilet 3,20, öğrenci bileti 1,75; öğretmen bileti ücretleri ise 1,95 TL oldu.

Öte yandan 60 yaş kartlarından yararlanan İzmirliler, bugüne kadar 80 TL vererek aldıkları yıllık 60 yaş kartlarına yeni yıldan itibaren (Ocak 2013) 100 TL ödeyecek. Eski kartlar ise 31 Ocak tarihine kadar geçerli olacak.

Oylamadan önce söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, ulaşım zammı kararının meclis onayından geçirilmesi teklifine yönelik eleştirisini sürdürdü.

Oy kullanmayacaklarını açıklayan Çakar, “Yürürlükteki kanunlar, bunu böyle tarif etmiyor. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin böyle bir görevi yok. Alınan karar yasa ve çalışma yönetmeliklerine aykırı. Bunu meclisin gündeminden düşürün. Biz karara oy kullanmayacağız. Yasalarda yönetmelikler ve uygulamalar sırasında birtakım aksaklıkların olduğu görüldüyse de, bu sadece İçişleri Bakanlığı’nın yazışmasıyla falan değişmez. Yasayı değiştirirseniz değişmiş olur. ESHOT encümeni tarafından yürürlüğe sokulacak bir durumdur. Bunu oylamakla kanunun önünde durmuş olursunuz. İZSU ve ESHOT’u birbirine karıştırmayın. İZSU’nun kuruluşunda yönetim kurulu vardır; ESHOT’ta ise encümen vardır. İZSU uygulamalarının yapıldığı söylenerek bu yol açılırsa, Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kararların encümeni vardır” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s