Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi için TCDD arsalarına verilen ticaret imar iznini iptal edildi

Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi için TCDD arsalarına verilen ticaret imar iznini iptal edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın “Tüp geçit var. Bina yapılamaz” itirazı üzerine, Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi için TCDD arsalarına verdiği ticaret imar iznini iptal etti. Arsalar imar planına yeşil alan olarak işlendi. Haydarpaşa Port’un TCDD arsaları olmadan yapılabileceği kaydedildi.
Haydarpaşa  Port Projesi’yle ilgili imar planları oluşturulurken, Haydarpaşa Garı ’nın çevresi turistik ve ticari merkez, arka taraftaki TCDD arsaları ise kamu hizmet alanı olarak belirlenmişti.

TCDD arsaların ekonomik değerinin düşeceğini ve kurumun zarara uğrayacağını belirterek planların yeniden düzenlenmesini istedi. TCDD’nin talebini 13 Nisan 2012’de Belediye Meclisi’nin gündemine alan İBB, TCDD arsalarına 2 katla sınırlı olmak kaydıyla ticari imar izni çıkardı. Böylece Haydarpaşa Port Projesi daha da büyümüş oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek Karayolu Tüp Geçişi Projesi’nin imar planlarına işlenmediğini belirledi. Bakanlık İBB’ye gönderdiği yazıda, tüp geçişinin güzergahı üzerinde yapı yaklaşma sınırları olduğunu, bu durumun gözardı edilmesi halinde ileride sakıncalar doğurabileceğini belirtti. Bunun üzerine bölgede yeni bir imar planı oluşturularak,TCDD arsaları yeni imar planına yeşil alan olarak işlendi.

TCDD ise karara itiraz ederek, kaybettiği haklarının projenin başka bir kısmında yeniden verilmesini istedi. Talebi inceleyen Büyükşehir Belediye Meclisi, TCDD arsalarındaki imarın geri alınmasından kaynaklanan hak kaybının projenin başka bir kısmında telafi edilmesini de karara bağladı.

Kaynak : www.cumhuriyet.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s