Boğaz'ın altından geçecek olan Karayolu Tüp Geçişi projesi güzergâhının planlara işlenmediği belirlendi

Boğaz’ın altından geçecek olan Karayolu Tüp Geçişi projesi güzergâhının planlara işlenmediği belirlendi
Haydarpaşa’nın ticaret ve turizm merkezi olarak kullanılmasını sağlayacak dönüşüm projesine İstanbul Boğazı’nın altından geçecek Karayolu Tüp Geçiş projesi ayarı yapıldı.

Ancak Tüp Geçiş projesi güzergahının planlara işlenmemesi nedeniyle TCDD arsalarına verilen ticaret imarı, yeşil alana dönüştürüldü. İstanbul’un en prestijli projelerinden biri olan Haydarpaşa Port projesinin imar planlarına Boğaz Tüp Geçiş projesi güzergahı işlendi. Harem ve Haydarpaşa bölgesini turistik ve ticari merkeze dönüştürecek plan düzenlemesinde TCDD’ye ait arsalar kamu hizmet alanına alınmıştı. Belediye Hizmet Alanı ve Sosyal Tesis olarak belirtilen TCDD arsalarının ticaret alanına dönüştürülmesiyle ilgili talep İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin13 Nisan 2012 tarihli toplantısında kabul edildi.

Ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan incelemede İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan Karayolu Tüp Geçişi projesi güzergâhının planlara işlenmediği belirlendi. Bakanlık tarafından gönderilen yazıda, araçların geçişini sağlayacak tüp geçişinin güzergâhı üzerinde yapı yaklaşma sınırlarının olduğu, ancak planlara işlenmediği için göz önüne alınmadığı belirtildi. Bu durumun ileride sakıncalar doğurabileceği belirtilerek gereken düzenlemenin yapılması istendi. Buna göre, tüp geçiş güzergâhı üzerinde yer alan arazi, ticaret imarından yeşil alana dönüştürüldü.

HAK KAYBI TELAFİ EDİLDİ

TCDD, tüp geçiş nedeniyle yapılaşma kısıtlanması oluştuğunu belirterek, kaybettiği haklarının projenin başka bir kısmında yeniden verilmesini istedi. Belediye Meclisi, güzegahı yeşil alana çevirerek, yapılaşma yasağı getirdi. TCDD arsalarındaki imarın geri alınmasından kaynaklanan hak kaybı da projenin başka bir kısmında telafi edilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak : SABAH

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s