Malatya Belediye Başkan Çakır, Ulaşım sınavından kaldı! | Malatyada Ulaşım

Malatya Belediye Başkan Çakır, Ulaşım sınavından kaldı! | Malatyada Ulaşım

Temmuz ayında “Malatya ’ya hafif raylı sistem mi, troleybüs mü?” başlıklı bir yazı kaleme almıştık. Aradan geçen zaman zarfında bununla ilgili basında belediyeden herhangi bir açıklama göremedik. Büyükşehir olmaya hazırlanan Malatya için Malatya Belediye başkanı Ahmet Çakır’ın adeta Malatyada Ulaşım sınavı niteliğindeki proje maalesef hala aynı zihniyetle devam ediyor. Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve ekibinin Trambüs (Troleybüs) tanıtımını açıklamasıyla bu zihniyetin değişmediğini gördük. Açıklamada Ahmet Çakır, toplu taşımada ekonomik, çevre dostu ve alt yapı maliyetinin düşüklüğü sebebiyle bunu tercih ettiklerini belirtti. Malatya’nın merkezi noktalarına seferler yapacak Trambüs’ün maliyeti ile ilgili soruları cevapsız bırakan Ahmet Çakır. Bunun ihaleden sonra netlik kazanacağını da sözlerine ekledi.

Belediye’nin Malatyada Ulaşım ‘ın şu anda toplu taşımadaki kapasitesinin 4 katı daha büyük bir taşıma kapasitesine sahip olacak bu sistemin, raylı sisteme göre daha az maliyet getirdiğini belirten Ahmet Çakır, ilk etapta 20 tane araç alınacağını bunların daha sonra 30’a tamamlanacağını sözlerine ekledi. Ahmet Çakır, önümüzdeki günlerde konuyu Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la dagörüşeceklerini açıkladı.

Evet konunun özeti bu şekilde. Bundan sonrası için bekleyip göreceğiz. Ancak önceki yazımızdaki soru işaretlerinin halen giderilmediğini de belirtmek isteriz. Bu soruları yeniden hatırlatmak adına aşağıda sıralıyoruz:

Hafif raylı sistemle aralarındaki maliyet farklarını belirttiğiniz Trambus’un diğer illerde ve dünyada kullanım oranını kaçtır?

İstanbul, Ankara ve İzmir’de yıllar önce kısa süreliğine kullanılıp daha sonra rafa kaldırılan Traleybüs ile Trambus arasındaki farkı anlatabilir misiniz?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi bütün büyük şehirlerde hafif raylı sistem kullanılırken hatta yeni yatırımlar yapılırken, büyükşehir statüsüne geçecek Malatya’nın ne gibi artı ya da eksileri var ki hafif raylı sistem yerine Trambus kullanılmak isteniyor?

Son söz olarak, Malatya’nın hayrına olan her şeyin arkasında olduğumuzu belirterek, yapılan yanlışların da hesabını sormaya devam edeceğimizi duyurmak isteriz.

Kaynak : www.malatyadan.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s