Metrobüs kullanma rehberi

Hayatımızda olan metrobüs, ulaşım konusunda bize önemli avantajlar sağlıyor. Bunu inkar edemeyiz, ancak gideceğimiz yere varış süremiz kısalırken, yolculuğumuzun ne derece konforlu olduğu tartışılır doğrusu. Üstelik, her istediğimizde de pat diye binemiyoruz metrobüslere. Hele bakalım önümüzde kaç kişi var, kaç dakika aralıklarla araçlar geliyor ve hepsinden önemlisi, içerde adım atacak yer var mı?

Metrobüs, birçok yolcu için kesinlikle sabır testi niteliğinde. Olur olmadık yerde bozulan otobüsler, kışın bazen çalışan yazın bazen çalışmayan klimalar, yer çekimine inat edercesine yapılan frenler, açılmayan, açıldığında da bazen kapanmayan kapılar ve dahası…
201273016527 d Metrobüs kullanma rehberi
Özellikle iş ve okul saatleri olan sabah 07:00-08:00 ve akşam 17:00-19:00 arası, inanılmaz yoğunluklar yaşanıyor. Hal böyle olunca, çoğu zaman “oturarak yolculuk etme” seçeneğini kafadan eleyip, “yeter ki içeri girebilecek fırsatı bulayım” seçeneğini değerlendirmeye başlıyoruz.

En azından birkaç ay, birkaç farklı durakta metrobüse binmeye başladığımızda, yavaş yavaş iyi ve kötü tarafları görebiliyor, ona göre hareket edebiliyoruz. “Hayır, ben yıllardır metrobüs tercih ediyorum” diyen arkadaşlarımız ise, artık bu konuda uzman seviyesine gelmiştir denilebilir.

Amacımız öncelikle metrobüse binebilmek, ardından da varmak istediğimiz yere ulaşana kadar dimdik durabilmek. Bu zor bir iş, ama imkansız değil.
metrobus35 Metrobüs kullanma rehberi

Duraklar önemli

Metrobüs durakları, araca binebilmeniz için önemli. Eğer ilk duraklardan binecekseniz (Edirnekapı, Zincirlikuyu, Söğütlüçeşme gibi), zaten arka arkaya gelen boş otobüslerden elbet bir tanesinde kendinize oturacak yer bulabilirsiniz. Aceleci davranmanıza gerek yok, ancak uyuşuk da olmamalısınız.

Eğer merkezi duraklardan binecekseniz ise, işiniz gerçekten zor. Hele iş ve okul saatlerinde. Örneğin İncirli ve Zeytinburnu. Eğer Söğütlüçeşme istikametine doğru seyahat edecekseniz, bu duraklarda yüzlerce kişiyle mücadele etmek zorundasınız. İmkanınız varsa, karşı şeritteki metrobüse binerek 1-2 durak önceye gidebilir ve henüz dolmamış metrobüslerde rahatlıkla yer bulabilirsiniz.

Misal, sabah erken saatlerde İncirli durağından metrobüse binip Mecidiyeköy’e gitmeyi düşünüyorsanız, önce ters istikametteki metrobüse binerek Bahçelievler durağında inebilirsiniz. Burada gelen metrobüslerin henüz tam olarak dolmadığını göreceksiniz.
metrobus36 Metrobüs kullanma rehberi

Vücut unsurunu unutmayın. Duygusallığa gerek yok

Boş gelecek bir otobüse bineceğinizden emin olsanız bile, yine de etraftaki yolcuları unutmayın. Genellikle metrobüs durmadan, kapı açılmadan, birçok kişi kapı önüne doğru yığılmaya başlar. Bu sırada etraftakileri de vücut kullanarak itmeye çalışırlar. Onlar böyle davranıyorken siz de kayıtsız kalamazsınız. En azından var olduğunuz noktayı korumak için dik durmak zorundasınız ve içeri girene kadar da “Aman size omuzum çarparsa ayıp olur, buyrun önden siz geçin” gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Duygusallık, yer kapma yarışındaki en önemli engeldir.
metrobus37 Metrobüs kullanma rehberi

Oturabilir miyiz, yoksa ayakta mı devam edelim?

İlk amacımız metrobüse binebilmekti, bunu başardık, bundan sonrasında da eğer mümkün olursa oturmayı başarabiliriz. Ki bu, kesinlikle “lüks hizmet” kategorisine giriyor metrobüs şartlarında. Dediğimiz gibi, eğer Edirnekapı, Zincirlikuyu gibi boş otobüslerin kalkacağı duraklarda bekliyorsanız, ufak bir bekleyişin ardından rahatlıkla oturacak yer buluyorsunuz. Genelde iş çıkış saatlerinde insanlar, tam kapı önüne denk gelebilmek için 2-3 otobüsü feda eder. Nerelerde duruyorlar, kapı nereye denk geliyor, bunları gözetler, ona göre son konumlarını alırlar. Bir gri Mercedes, iki yeşil Mercedes gelirse orta kapı nerede olur? İki tırtıl gelir, bir yeşil gelirse arka kapı nerede olur? Hepsi hesaplı kitaplı olarak birçok kişinin zihnindedir. Hatta durakların zemin yapısından reklam panolarının yerlerine kadar her şey ezberlerindedir.
metrobus38 Metrobüs kullanma rehberi

Daha oturmadan koltuğa çanta koyup, “Burası dolu” diyenler

Genellikle bayan yolcuların kullandığı yöntemdir. Kendisi oturmayı başarmıştır ve muhtemelen daha önce “Birlikte otururuz” dediği arkadaşı geride kaldığı için ona yer kapmaya çalışır. Yanındaki boş koltuğa çanta koyar ve “Burası dolu” der. Aldırış etmemekte fayda var. Zira burası bir sinema değil, herkes olabildiğince rahat yolculuk peşinde ve siz boş bir yer fırsatı bulmuşken, bunu bilmem kaç kişi arkanızdan gelen vatandaşa bırakamazsınız. Oturun ve kulaklığı takın hemen. Siz haksız değilsiniz! Önce o gelseymiş…
metrobus39 Metrobüs kullanma rehberi

Göz temasından kaçının

Bu arada, oturduktan sonra da diğer yolcularla göz temasında bulunmamanızda yarar var. Hasta ve yaşlı insanlara tabii ki yer vermeliyiz, ancak kurnazlık peşinde olan ve bakışlarıyla sizi etkileyerek yerinize göz diken yolcular da bir hayli fazla. Bu sebeple takın kulağınıza kulaklığınızı, çevirin gözlerinizi önünüze ve bakın yolunuza.
201273016527 d1 Metrobüs kullanma rehberi

Kararsız yolculara dikkat

Eğer boş bir otobüs geldiyse, bu birçok yolcu için sürpriz niteliğindedir. Kimse kolay kolay boş otobüsün gelmeyeceğini bilir. Boş otobüslerin sürekli kalktığı duraklar hariç. Bu sebeple de karşısında boş aracın olduğunu gören yolcu, içeri girdiğinde bir süre afallayıp etrafına bakabilir. Belli ki çok kararsız, o kadar boş koltuk var, “Hangisine otursam acaba?” düşüncesine dalmıştır. Halbu ki birkaç saniye öncesine gitsek, “Acaba içeri girebilir miyim?” diye düşünüyordur. Şimdi boş yer bulmuş da “Acaba nereye otursam?” diye seçim yapmaya başlıyor.

Ve… O, bunları kafasında kurgularken diğer birçok yolcu da bulduğu yerlere hızlıca oturur. Eğer bu kararsız şahıslar sizin önünüzdeyse de, sizin hareket alanınızı kısıtladığından oturmanıza engel olabilir. Kusura bakmasın, ama temiz bir dayağı da hak ediyor böyle yolcular. Arkasında onca insanı bekletmeye hakkı yok, ki zaten bu tip durumlarda tartışmaların da başlaması muhtemel.
metrobus41 Metrobüs kullanma rehberi

Siz adım attıkça onlar üzerinize gelecektir

Kalabalık bir otobüse bindiniz, neredeyse adım atacak yer yok. Eh, biraz da nefes almanız gerekiyor değil mi? Kendinize 1-2 ayak mesafesi kadar boşluk bırakmanızda yarar var. Yoksa olabildiğince sıkışarak nereye kadar varabilirsiniz? “Bir adım daha atabilir misiniz?” diyen dışardaki yolcular, genellikle “Ya, ben içeri gireyim de, ne olursa olsun” fikrine sahiptir. Sanki arkadan başka metrobüs gelmeyecek, binmek istediği de son metrobüs? Siz ufak ufak adımlar attıkça, boşalan ufak yerlere bir değil, 2-3 kişi birden gelmek isteyecektir. Bu da konserve yolculuk mantığına hizmet edeceğinden, bir süre sonra rahat nefes alacak alan bile bulamayabilirsiniz.
metrobus42 Metrobüs kullanma rehberi

Ayakta seyahat edenler için kapılabilecek en rahat noktalar

En rahat nokta olarak belki kapı ağzı gösterilebilirdi, ancak değil. Dikkat ederseniz birçok yolcu, hep kapı ağzında durmaya özen gösterir. Bu yüzden ne otobüsten çıkmak isteyenler, ne de binmek isteyenler rahat hareket edebilir. Orta kısım bazen boştur, ama kapı ağzı kalabalık olduğu için insanlar giremez bile. Kapı ağzında olmanın iyi tarafı, her durakta kapıların açılmasıyla gelen temiz hava. Malum, metrobüsler genellikle o kadar kalabalık ki (Genellikle klima çalışmadığını da göz önüne alırsak), insanlar birkaç saniyelik temiz havaya bile muhtaç kalıyor.

Genel olarak rahat yerlerden söz edecek olursak, bütün metrobüslerin orta kapılarının tam karşı kısmı çok rahattır. Hem kapının solunda koltuklar, hem de sağ tarafında koltuklar bulunur. Ancak orta kısım boştur ve yolcular cam kenarında yaslanarak rahatlıkla seyahat edebilir. Diğer bir rahat yer ise, en arka kısımdaki merdivenli bölümdür. Hatta hemen yan kısımdaki boşluğa bazen oturanların olduğunu da görebiliyoruz.
metrobus43 Metrobüs kullanma rehberi

Tırtıl metrobüslerde ise, tam ortada, turnike benzeri tutacakların olduğu yerler ve içerde, teker üstünde yer alan çıkıntılar gösterilebilir. Bu çıkıntılar düz ve geniş olduğu için, üç kişi bile yan yana buralara oturabiliyor.

Tüm bu yerler, ders çalışmak, oyun oynamak veya Internet’te gezinmek için size yeterli. Zaten eğlenirken vaktin hızla akıp gittiğini, durakların bir bir eridiğini hissedeceksiniz. Aksi halde, o durakları saydıkça yolların hiç bitmeyeceği hissine kapılıyorsunuz bir an.
metrobus44 Metrobüs kullanma rehberi

Dışarı çıkmak için önceden hazırlık yapıp ya hızlı hareket edin, ya da millet gidene kadar bekleyin

Metrobüse binmek kadar, metrobüsten inmek ve duraktan dışarı çıkmak da bir o kadar zordur. Dar ve kalabalık alanda bir süre ilerlemeniz gerekir, bu zor bir durum. Ancak asıl zor olan ise, düşüncesiz kişilerin yaptıklarına maruz kalmak. Ben metrobüsten iner inmez sigara dumanına maruz kalmak istemiyorum! Daha indikten 1 saniye sonra sigara yakıp dumanını herkesin olduğu yere savuran kişileri anlamıyorum. 1-2 dakika daha sabretsen ve dışarda içsen, ölecek misin? Neden insanları zehirliyorsun? Bu ve benzeri birçok sebep yüzünden, ya çok hızlı gitmeye bakın, ya da etrafın iyice boşalmasını bekleyin.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s