Edirne’den Kars’a hızlı tren

Çin’den sağlanacak krediyle Edirne’den Kars’a hızlı tren lerin sefer yapacağı İpek Demiryolu hattı inşa edilecek. Hat İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Trabzon’a da gidecek. Trenler 250 km hız yapabilecek.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, gazetecilerle düzenlediği toplantıda, Çin Halk Cumhuriyeti ile imzalanan ve demiryolları yapımını da kapsayan anlaşmaya ilişkin bilgi verdi.

Türkiye’nin 2023 yılına kadar 6 bin kilometre hızlı, 4 bin kilometre de konvansiyonel demiryolu hattı hedefine bu anlaşma sayesinde emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Karaman, bu hedefe ulaşılması için 45 milyar dolar gerektiğini, anlaşma çerçevesinde Çin’in bunun 28 milyar dolarlık kısmının finansını sağlayacağını kaydetti.

Çin’in ülke içinde ve dışında yıllık 2 bin kilometre hızlı tren yapmayı hedeflediğini anlatan Karaman, amaçları doğrultusunda Libya, Cezayir ve ABD’deki bir çok projeyi yürüttüklerini de belirtti.
Karaman, imzalanan anlaşmayla iki ülkenin demiryolu yapımında stratejik ortaklık yapacağını, Çin-Türk ortak firmalarının Türkiye’de ve yurtdışında yüksek hızlı tren yapımında işbirliğine gideceğini ifade etti.

Çin’in, Türk-Çin ortak firmalarca yapılmak üzere Türkiye’de Edirne-Kars arasında İpek Demiryolu’nun inşa edilmesine kredi vereceğini, bu kredinin uzun vadede geri ödenebileceğini bildiren Karaman, Çinliler’in bu hat üzerinde Ankara-İzmir, Ankara-Sivas, Sivas-Erzincan, Erzincan-Trabzon, Sivas-Malatya, Elazığ-Diyarbakır, Eskişehir-Antalya ve Konya-Antalya arasında hızlı tren yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Çin’in demiryolu yapımında Avrupa ülkelerinde de pazar oluşturmaya çalıştığına dikkati çeken Karaman, bu nedenle Türkiye’yi, Avrupa’ya tanıtım sahası olarak gördüklerini kaydetti.

Karaman, ”İster Çin’in ister devletin kredisi olsun, bu, Türkiye’de demiryollarının 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım atmamızı sağlayacak. Başbakanlar düzeyinde anlaşma imzaladık. Devlet kredisi verecekleri için geri ödemeleri kolay olacak. İyi işleyen hatlarda kısa sürede krediler geri ödenebilecek” diye konuştu.

Süleyman Karaman, Çinlilerle yapılacak İpek Demiryolu Projesindeki hatlarda kullanılacak hızlı trenlerin Sivas’a kadar 250 kilometre, Sivas-Kars arasında ise 180-250 kilometre arasında hız yapabileceğinin öngörüldüğünü bildirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s