Sivas'ta Duba Çözüm Kayseri'de Raylı Sistem

Komşu illerle arasındaki makas iyice açılan Sivas’ın, düğümlenen sorunları git gide artış gösterirken, bu sorunların çözümünde tedbir geliştirmeyen şehrin, yarınlara yönelik herhangi bir gelişmişlik planının da olmaması, şaşkınlık oluşturuyor. Yol ve trafik düzenini sağlayamayan şehrin dubalara başvurması gözlemlenirken, Kayseri’nin devasa raylı sistem lerle şehri baştanbaşa sarmasının neden örnek alınmadığı vurgulanıyor.

Sivas’ın üstüne ölü toprağı serpilmiş gibi bir anlam varlığını sürdürürken, bu anlamda kendini geliştiremeyen şehir, içinden çıkamaz daralmışlıklarla düğüm içinde düğümlenirken, gelecek felsefesini iyi belirleyen komşumuz Kayseri ile makas iyiden iyiye açılmışa benziyor.

Kayseri, Raylı sistem hattında büyük yatırımlar yapıp, devasa bir ekonomik girdiler ile meşgul olurken, Sivas’ın şehir ve ulaşım noktasında duba ve karmaşıklık anlayışı ile devam etmesi anlaşılamıyor.

Kayseri raylı sistemde hedef büyültüp, Talas, İldem ve Beyaz Şehir arasına raylı sistemi döşeme çalışmalarına başladı. Şehri boydan boya raylı sistem ile donatan Kayseri’nin İkinci İstanbul olma yolundaki adımları daha da kavileştirdi.

Komşumuz Kayseri, ikinci İstanbul olarak Sivas’tan da göç alıp kendini büyütürken, Kayseri de asgari ücret cenderesi ile sıkışan Sivaslılar’ın, ekmek kaygısı nedeniyle buralara dönmedikleri gözlemleniyor.

Kayseri’de ekmek kavgası için yaşayan Sivaslılar, Sivas’ta imkan olduğu takdirde şehirlerine dönebilecekleri lakin Sivas’ta böyle bir gelişmişliğin görülmediği ifade ediliyor.

Sivas’ta okuyan Üniversite öğrenciler şehrin trafik sorunundan bizar oldukları ve tıkış tıkış otobüslere binerek illallah dedikleri biliniyor.

Bu duruma çözüm bulmak için şehrin trafik anlayışına bir müdahale olmadığı ne raylı sistem gibi bir düşüncenin şehir ahalisi ve yöneticilerinin hayalinde var olmadığı vurgulanıyor.

Sivas’ın dört bir yanına dubaların yerleştirildiği ve bu çirkin görüntüler nedeniyle adeta komedi türü bir şehre dönüştüğümüz yorumlarını yapan birçok Sivaslı, neden Sivas’ın modern şehirleri örnek almadığının sorgulanması gerektiğini ifade ediyorlar.

Kayseri raylı sistem ile dünya ölçeğinde bir şehir olurken, kendi içindeki sorunları çözemeyen Sivas’ın ise başta ulaşım ve trafik olmak üzere birçok konuda tökezlediği yorumlanıyor.

Kaynak : www.sivastimes.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s