İstanbul Metrosu 300km Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, halen yüzde 13 düzeyinde olan raylı sistem kullanım oranının çok düşük olduğunu, bazı bölümlerin 2016’da tamamlanmasının ardından raylı sistem kullanım oranının yüzde 31’e çıkmasının öngörüldüğünü açıkladı.
Altyapı finansmanına kaynak sağlayan UniCredit Grubu’nun, sektör firmalarını bir araya getiren, “7’nci Türkiye Altyapı Finansmanı Konferansı” bugün İstanbul Ritz Carlton Oteli’nde gerçekleştirildi.

Yerli ve yabancı konukların ilgi gösterdiği, tam gün süren etkinlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu da bir sunum yaparak İstanbul’un bugünü ve yarın ulaşımın alacağı görüntüyü katılımcılarla paylaştı.

İstanbul’un, 13.600.000 bin kayıtlı yaşayanıyla Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha fazla bir nüfusu barındırdığını ifade eden Balcıoğlu, şehrin 11.4 milyar dolar bir konsolide bütçeye sahip olduğunu anlattı. Balcıoğlu konuşmasında şu bilgileri paylaştı:

İstanbul’da;

Vatandaşlar günde 24 milyon yolculuk gerçekleştiriyor,
1.1 milyon kişi Asya-Avrupa geçişi yapıyor,
Her gün ortalama 400 yeni otomobil trafiğe katılıyor,
Trafiğe kayıtlı araç sayısı 3 milyon,
1000 kişiye 45 otomobil düşüyor,
Araçların yüzde 75’i trafikte dolaşıyor,
Minibüs, otobüs gibi lastik tekerlekli araçlar taşımacılığın yüzde 83’ünü sağlarken; yüzde 13’ünü raylı sistem, yüzde 3’ünü ise deniz araçları taşıyor.
Halen inşası devam eden raylı sistemlerin 2016’da tamamlanmasının ardından raylı sistem kullanım oranının yüzde 31’e çıkması öngörülüyor,
Marmaray’ın da hizmete alınmasıyla birlikte 3 yıl içerisinde 300 km uzunluğunda bir raylı sistemin işler duruma getirilmesi öngörülürken, Ulaşım Master planına göre 2023’te İstanbul’da 640 km uzunluğunda bir metro ağının kurulmuş olması planlanıyor.

İBB’nin, 2004 yılından bugüne kadar 43 milyar TL yatırım gerçekleştirdiği bilgisini veren Balcıoğlu, Türkiye’deki kamu yatırımlarına ayrılan bütçenin yüzde 26’sının İstanbul’da harcandığını kaydediyor.

Kaynak : www.oncehaber.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s