Apple, İsviçre Demiryolları'na 21 milyon dolar ödedi mi?

Apple, yeni işletim sistemi iOS 6’yı birçok yenilik ile birlikte kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. Birçok yeniliği beraberinde getiren iOS 6 ile gelen yeni saat uygulamasında kullanılan saat tasarımının İsviçre Federal Demiryolu Servisi’ne ait olduğu ise çok geçmeden ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine kullanılan saat tasarımının tüm haklarının kendilerine ait olduğunu belirten İsviçre Demiryolları, Apple’a dava açacaklarını bildirmişlerdi. Olayda haksız olduğunu anlayan Apple ise anlaşma yoluna gitmeyi teklif etmiş ve İsviçre Demiryolları’na hatrı sayılır bir fiyat önermişti.

İsviçre Demiryolları’nın sözcüsü Patricia Claivaz her ne kadar Apple gibi bir teknoloji devinin kendi tasarımlarını kopyalamasından dolayı onur duyduklarını belirtseler de Apple’ın önerdiği 21 milyon doları hemen kabul etmişlerdi.

Merak edilen ise araya oldukça fazla zaman girmesine rağmen her iki taraftan da konu ile alakalı bir açıklama gelmemişti. Bu da Apple’ın bu ücreti ödemeyeceği tartışmalarına yol açmıştı. Ancak küresel haber ajansı AFB, geçtiğimiz gün Apple’ın belirttiği ücreti İsviçre Demiryolları’na ödediğini duyurdu.

Ancak her şeye rağmen Apple için oldukça küçük bir ücret olsa da bunu ödemeye değer miydi? Dünyanın en iyi tasarımcılarını bünyesinde bulunduran Apple’ın neden bu tasarımı kopyaladığı hala büyük bir merak konusu.

Kaynak : www.teknokulis.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s