TÜLOMSAŞ ’ın öğrettikleri

TÜLOMSAŞ sadece Eskişehir için değil Türkiye için çok önemli bir sanayi kuruluşudur. Dün gazetemizde gördünüz, İhracat Dergisi, TÜLOMSAŞ’ın faaliyetleri hakkında oldukça geniş bir çalışma yaparak dergiye konu etmiş. Dergide ayrıca TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ile yapılan röportaja da yer verilmiş.

Benim dergideki haberi ve Hayri Beyin açıklamalarını okuduktan sonra fark ettiğim ilk olgu bir kamu kuruluşunun düzgün bir zihniyetle yönetildiği zaman neleri başarabileceğini görmek oldu. Hem pazar payını yükselten, hem ihracat artışı sağlayan hem de bir önceki yıla göre yüzde 12 satış artışı gösteren TÜLOMSAŞ’ın bir kamu kuruluşu olduğunu bilmek de ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. TÜLOMSAŞ, kamu kuruluşlarının doğru ellere ve zihniyetlere teslim edildiğinde neleri başardığını göstermek açısından mükemmel bir örnektir.

TÜLOMSAŞ bugün tüm Türkiye’ye bir zihniyet dersi vermektedir. Bu zihniyetin adı da ‘doğru yönetim ve işleyiş, kamu kurumlarını bırakın zarar ettirmeyi kâra bile geçirir’dir. Bir ülke düşünün ki tekel olduğu sağlık alanındaki hastaneleri (SSK) ile tekel olduğu enerji üretimi ve dağıtım şirketleri (TÜPRAŞ-PETKİM vb) bile zarar ederken (!) TÜLOMSAŞ’ın bu başarısının değeri bir kez daha anlaşılır.

Zarar edenin kurum değil zihniyet olduğunu gösterdiği için TÜLOMSAŞ ayrı bir gurur kaynağı olmuştur.

Kaynak : www.2eylul.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s