İstanbul’a 5 milyar dolara 4 yeni raylı sistem hattımetro

İstanbulda 102.7 kilometreye ulaşan raylı sistem hattı ağının 2016 yılına kadar 300 kilometreye çıkması planlanırken, devreye girecek 4 yeni hattın maliyeti 4.5-5 milyar dolar olacak.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz ağustos ayında devreye aldığı Kadıköy-Kartal Metrosu ile birlikte toplam 102.7 kilometreye ulaşan raylı sistem ağının 2016 yılına kadar 300 kilometreye uzatılması planlanıyor. Marmaray ile birlikte Bakırköy-Beylikdüzü, Bakırköy-Bağcılar, Kabataş-Mahmutbey ile Kartal-Kaynarca hatlarının devreye girmesi bu uzunlunluğa ulaşılmasını sağlayacak. Marmaray’ın dışında bu 4 yeni metro hattının tüm maliyeti ise 4.5-5 milyar dolar olacak. İstanbul’daki raylı sistem hattının uzunluğu 2023 yılına kadar ise 640 kilometreye çıkacak. Böylece 2023’te raylı sistemin trafikteki payı yüzde 31.1’e çıkacak.

KAYNARCA İHALESİ ARALIKTA

UniCredit Grubu tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Altyapı Finansmanı Toplantısı’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, metro yatırımları hakkında bilgi verdi. İstanbul’da şu andaki raylı sistem uzunluğunun 102.7 kilometreye ulaştığını söyleyen Balcıoğlu, şu bilgileri verdi: “İstanbul’da ağustos ayında Kadıköy-Kartal metrosunu devreye aldık. Hedefimiz 1 milyon kişi taşımak ancak şu anda 110 bin kişi taşıyoruz. Bu hattı, Kaynarca’ya uzatacak 4 kilometrelik hattın inşası devam ediyor. Kartal-Kaynarca için aralık ayında ihale ilanına çıkmayı planlıyoruz. Projeyi, belediye özkaynaklarıyla yapacağız.”

İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

İstanbul’da şu anda 52.5 kilometrelik raylı sistem hattı inşasının devam ettiğini ifade eden Balcıoğlu, şunları söyledi: “22 kilometre uzunluğundaki Otogar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı hattının Otogar-Bağcılar kısmını mayıs ayında devreye alacağız. Yenikapı-Aksaray inşaatı da devam ediyor. Şişhane-Yenikapı raylı sistem hattı da Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile birlikte 2013 Ekim ayında devreye girecek. 20 kilometrelik Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattında da 15 gün içinde tünel açma makineleri çalışmalara başlayacak. Bu proje toplam 1 milyar 355 milyon dolara mal olacak.

Beylikdüzü’ne ulaşıyor

YATIRIM programına alınan projeleri de anlatan Balcıoğlu, “25 kilometre uzunluğundaki Kabataş – Beşiktaş – Alibeyköy- Mahmutbey Metro Hattı 17 istasyondan oluşuyor. Aralık ayında inşaatı özkaynakla yapılmak üzere ihale ilanı yapılacak. Öte yandan, 9 kilometrelik  Bakırköy – Bağcılar Metro Hattı ile 25 kilometrelik Bakırköy – Beylikdüzü Metro Hattı yatırım programına alındı. Bakırköy-Beylikdüzü projesinin 1.5 milyar dolarlık maliyeti olacak” dedi.

metro21 İstanbula 5 milyar dolara 4 yeni raylı sistem hattı

Kaynak : www.hurriyet.com.trSource Article from http://www.rayhaber.com/istanbula-5-milyar-dolara-4-yeni-rayli-sistem-hatti/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=istanbula-5-milyar-dolara-4-yeni-rayli-sistem-hatti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s