Ankara-İstanbul YHT ’de kritik çalışma başladıyht

Ankarastanbul yolculuğunu 2.5 saate indirecek ve 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlanması planlanan Yüksek Hızlı Tren ( YHT ) hattı projesinin Gebze- İzmit arasındaki çalışmaları sürüyor.

İzmit kent içi geçişinde de kullanılacak olan traversler vagonlarla getirilerek hat boyunca yığılmaya başlandı. Yoğun yerleşimin ve sanayi tesislerinin bulunması nedeniyle en önemli geçiş güzergahı olan Gebze-İzmit arasında, tüm tren seferlerinin durdurulduğu 1 Şubat’tan itibaren başlayan YHT hattı çalışmalarında, eski raylar söküldü. 1890 yılında yapılan 122 yıllık demiryolu hattı tamamen yenilenirken, mevcut hattın fiziki ve geometrik şartları da YHT işletmeciliğine uygun hale getiriliyor.

KARAYOLUNDA TRAFİK YÜKÜNÜ ARTIRDI

YHT projesi nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren İstanbul’un Anadolu ile olan demiryolu bağlantısı da kesildi. Bu da İstanbul ile Anadolu arasında köprü konumundaki Kocaeli geçişinde karayollarındaki trafiğe artı bir yük getirdi. Özellikle bu yaz, banliyo ve diğer tren seferlerinin durması nedeniyle karayolu trafiğindeki artış büyük oranda hissedildi. Ancak proje tamamlandığında bu sıkıntı büyük ölçüde sona erecek.

yht74 Ankara İstanbul YHT de kritik çalışma başladı

Kaynak : www.hurriyet.com.trSource Article from http://www.rayhaber.com/42937-yht/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=42937-yht

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s