“Tek biletle Avrupa” yılbaşında Türkiye ’de | Eurail Pass

Türkiye, önümüzdeki 10 yıl için öngördüğü 30 milyonluk turist sayısını 31.5 milyon ile aşarak 2012′nin yıldızı oldu. Türkiye bu rekor turist sayısı ile dünyanın 6. turizm ülkesi haline geldi. İhracat ile birlikte döviz kalemlerinden en önemlisini oluşturan turizm sektörü Türkiye’nin yüzakı olmaya devam ediyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönem içinde 30 milyon turist sayısını hedefleyen Türkiye, inanılmaz bir başarı göstererek, bu rakamı daha bu yıl tamamlanmadan geçmeyi başardı. 31.5 milyon turist sayısına ulaşan Türkiye, bu başarısı ile İngiltere gibi dünya turizm devi ülkeleri de geride bıraktı. 31.5 milyonluk turist sayısı ile dünyanın en önemli 6. turizm ülkesi haline gelen Türkiye, uluslararası turizm acentaları tarafından da dev turlar listesine alındı. Bunlardan en önemlisi olarak kabul edilen “hızlı tren” turizm etkinliğine Türkiye de dahil edildi. Avrupa genelinde çok popüler olan, Amerikalıların da yoğun ilgi gösterdiği ve “ Eurail Pass ” adı verilen hızlı tren turizm etkinliğinde tek bilet ile turistler Avrupa’dan başlayarak Rusya’ya kadar geniş bir cofrafyada seyahat edebiliyor.

1 Ocak’tan itibaren Türkiye’nin de dahil edileceği bu sistemde, “varlıklı turistler” aldıkları tek bilet ile Avrupa’nın bütün ülkelerini dolaşabiliyor, önemli alışverişler gerçekleştiriliyor. Hızlı tren ile seyahat eden turistler, seyahat şirketine, listeye Türkiye’nin de dahil edilmesinin kendilerini çok sevindirdiğini belirtti.

Bu arada, Kanada’dan da Türkiye’ye mutlu bir haber geldi. Kanada hükümetinin turizm bakanlığı Kanadalıların önümüzdeki yıl en çok ziyaret etmek istediği ülkeler arasında Türkiye’nin de dahil edildiğini bildirdi. Tek biletle çok sayıda ülkeyi trenle seyahat etme imkânı sağlayan ‘Eurail Pass’ sistemi, yılbaşında Türkiye’de de başlıyor. Dünyanın en popüler 6. turizm ülkesi olan, her yıl turist sayısını artıran ve 31.5 milyon yabancı turist çeken Türkiye, tek bilet ve çoğunlukla tek fiyata Avrupa genelinde ve Rusya’nın bir kısmında trenle seyahat imkânı sağlayan ‘Eurail Pass’ sistemine dahil edildi. Avrupa içinde sınırsız dolaşım sağlayan ve 24 ülkeyi kapsayan sistemle, TCDD trenleri de kullanılacak ve Türkiye’deki turizm değerlerinin daha çok yabancı ülke vatandaşı tarafından görülmesi sağlanacak. Hollanda’dan yönetilen “Eurail Group G.I.E” kurumu, sistemin yılbaşından itibaren Türkiye’yi de kapsaması sayesinde, tren yoluyla milyonlarca Eurail Pass sahibi tarafından turizm güzelliklerinin keşfedileceğine dikkat çekildi. Avrupa çapında 24 ülkede geçerli olan ve üye ülke turistlerine tek bir kart ile tren yolculuğu yaparak gezme imkânı sunan ve her yıll yüzbinlerce ABD’li turistin kullandığı Eurail ağına Türkiye’nin dahil olmasıyla Amerikalı turist sayısında da büyük artış bekleniyor.

Yine veriler Kanadalı turistlerin de en fazla tercih ettiği 10 ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğunu gösteriyor. Söz konusu raporda Eurail Pass sistemi sayesinde Türkiye’nin her geçen gün yükselen turistik değerlerinin daha çok turist tarafından keşfedileceğine dikkat çekilirken, Türkiye’de Sheraton, Hilton, Armada, Conrad, Hyatt International, Holiday inn, Four Seasons gibi dev otellerin Türkiye nin dört bir tarafında yer aldığı belirtildi. Avrupa içinde demiryoluyla sınırsız dolaşım sağlayan Eurail Pass biletlerine 1 Ocak itibarıyla Türkiye de dahil edilecek. Yani artık yabancı turistlerin trenle Türkiye’ye girişi ve dolaşımı çok daha kolay olacak.Biletler aynı zamanda Türkiye içinde dolaşan TCDD trenlerinde de geçerli olacak. Ayrıca bu sayede Türkiye Avrupa Birliğine üye olamasa da bir Avrupa kurumunun daha parçası olacak.

Eurail Pass biletleri şu an için 24 ülkeyi kapsıyor. Select Pass denilen yardımcı biletlerle 5 komşu ülke daha Eurail’in kapsamına alınabiliyor. Salzburg’la Viyana arasında geçtiğimiz günlerde hizmete giren hızlı tren Westbahn da gruba katılacak Eurail’deki ilk özel tren şirketi olacak.

Dünya Turizm Örgütü’nün son yayımladığı 2012 yılı “Highlights” isimli raporda, Türkiye’nin İngiltere’yi geçerek 6. sırada yer almasının bir turizm ülkesi patlaması olarak gösterildi. Türkiye’nin kısa sürede 5′inciliğe yükselmesi bekleniyor.

Eurail Pass

Kaynak : www.forumgazetem.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s