Gebze-İzmit Yüksek Hızlı Tren çalışmaları sürüyor

Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın, yoğun yerleşim ve sanayi bölgeleri de bulunması nedeniyle en önemli geçiş güzergahı olan Gebze-İzmit arasında, tüm tren seferlerinin durdurulduğu 1 Şubat’tan itibaren başlayan çalışmalarda, bazı bölgelerde raylar tamamen söküldü. 1890 yılında yapılan 122 yıllık demiryolu hattı tamamen yenilenirken, mevcut hattın fiziki ve geometrik şartları da Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getiriliyor.

YENİ MENFEZ VE ALTGEÇİTLER

Daha önce yapılan açıklamalarda olduğu gibi üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü, 122 menfezin tadilatının yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 adet alt geçit inşa edilecek olan hakkın İzmit-Gebze arasında bazı geçiş naktalarında rayların altına döşenecek olan son derece dayanıklı beton traversler de getirildi. İzmit kent içi geçişinde kullanılacak olan beton traversler de vagonlarla getirilerek hat boyunca yığılmaya başlandı.

BANLİYO HATTI DA İYİLEŞTİRİLİYOR

Ulaştırma Bakanlığı’nca yapılan açıklamalara göre 29 Ekim 2013 yılınde tamamlanması planlanan proje aksamasız bir şekilde sürüyor. Hat tamamlandığında İstanbul-Ankara yolculuyuğu Hızlı Tren ile 2 saate kadar inecek. Yüksek Hızlı Tren Hattı ile birlikte aynı hatta paralel banliyo tren hattı da iyileştiriliyor. Ayrıca Kocaeli’nin sanayi kenti ve sanayi ürünlerinin de limanlara ulaştırılması ihtiyacı da dikkate alınarak üçüncü bir hat yapılması da kararlaştırıldı.

KARAYOLUNDAKİ TRAFİK YÜKÜNÜ ARTTIRDI

Yüksek Hızlı Tren Hattı projesi nedeniyle bilindiği gibi 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren İstanbul’un Anadolu ile olan demiryolu bağlantısı da kesildi. Bu da, İstanbul ile Anadolu arasında köprü konumundaki Kocaeli geçişinde karayollarındaki traiğe artı bir yük getirdi. Özellikle bu yaz, banliyo ve diğer tren seferlerinin durması nedeniyle karayolu traiğindeki artış büyük oranda hissedildi. Ancak proje tamamlandığında bu sıkıntı büyük ölçüde sona erecek.

Kaynak : FocusHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s