Yenikapı’daki Kazılarda Sona Yaklaşıldı | MarmarayYenikapi

Marmaray Metro Projesi kapsamında Yenikapı’da ortaya çıkan arkeolojik bulgular üzerine, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında 8 yıl önce başlayan arkeolojik kazılarda sona yaklaşıldı.

İstanbul’un tarihini günümüzden 8 bin 500 öncesine taşıyan kazılarda, gün güzüne çıkarılan kayıklar, günlük eşyalar, denizcilik malzemeleri, ayak izleri ve inançla ilgili bulgular restore edildikten sonra, Yenikapı’da inşa edilecek müzede ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

İstanbul Arkeoloji Müze Müdürü ve Yenikapı kazı alanı başkanı Zeynep Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul’un ulaşım sorunlarını çözmek üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projeler nedeniyle arkeolojik kazı çalışmalarına başladıklarını hatırlattı.

Kazıların, 2004 yılında deniz seviyesinin 3 metre üstünde başladığını, şu anda ise eksi 10 metrede sürdüğünü belirten Kızıltan, “Hem Marmaray hem de metro alanındaki çalışmalarımızın yüzde 90′ını bitirmiş durumdayız. Sadece metro alanında yüzde 10′luk bir kazı aşamamız var. Ancak atölye çalışmalarımız devam ediyor. Bu 8 yıllık süreç içinde günümüzden itibaren Cumhuriyet, Osmanlı, Bizans ve tarih öncesi döneme ait neolitik yerleşim alanları açığa çıkarıldı” dedi.

Kazılara başladıkları günden bugüne iki önemli noktada sonuç aldıklarını açıklayan Kızıltan, şunları kaydetti:

“Bunlardan birincisi, Bizans’ın önemli ulaşım limanlarından biri olan Theodosius Limanı’nın açığa çıkarılması ve bu liman içinde çeşitli tarihlere ait 35 teknenin saptanması. Diğer bir önemli sonuç ise liman dolgusu altında, İstanbul’un özellikle tarihi yarımadanın en erken yerleşmesi olan neolitik döneme ait yerleşmenin açığa çıkarılmasıdır. Bu çok önemliydi çünkü bugüne kadar İstanbul’un tarihi belli bir döneme kadar gidiyordu. Bu kazılardan itibaren, özellikle tarihi yarımada içindeki bu yerleşim alanının açığa çıkarılmasıyla İstanbul’un tarihi günümüzden 8 bin 500 yıl geriye çekilmiş oldu. Bu İstanbul açısından önemlidir ve kent belleğine çok şey kazandırmış oldu bu kazılar.”

Marmaray’ın istasyon binasının artık ortaya çıktığını, o bölümün arazi çalışmalarının tamamen bittiğini, atölye çalışmalarının devam ettiğini belirten Kızıltan, atölye çalışmalarının bir yıllık süresi olduğunu söyledi.

Yapılan kazılarda binlerce malzeme ve eserin açığa çıktığını dile getiren Kızıltan, bu eser ve bulguların belgelenmesi, çizilmesi, fotoğraflanması ve arşivlenmesinin uzun bir süreç olduğunu belirtti.

Kızıltan, Yenikapı kazılarıyla eş zamanlı olarak İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yürütülen Sirkeci ve Üsküdar arkeolojik kazılarında da kentin geçmişine ışık tutan Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait önemli sonuçların elde edildiğini ifade etti.

-Günlük yaşama ait 35-40 bin kasa malzeme-

Atölye çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Kızıltan, “Kazı alanından, günlük yaşama ait amfora, çanak, madeni eşya gibi yaklaşık 35-40 bin kasa malzeme çıkarıldı. Bu eserler öncelikle kazı alanında belgeleniyor, hepsi bir kimlik kazanıyor daha sonra atölyeye gönderiliyor. Ön envanterleme işlemi yapılıyor. Bu malzemeler daha sonra konservasyon ve restorasyon atölyesine götürülüyor. Temizlik işlemleri, çizimi yapılıyor, belgeleniyor, fotoğraflanıyor. Her bir parçanın bir nüfus kağıdı oluyor. Son olarak da ileride sergilenmek üzere belirli periyotlarla İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne naklediliyor ” diye konuştu.

Yenikapı’da büyük bir ekiple çalıştıklarını, yerli ve yabancı bir çok üniversitenin ilgili bilim dallarıyla işbirliği yaptıklarını ifade eden Kızıltan, özellikle İstanbul Arkeoloji Müzesi uzman ve arkeologlarının çok büyük katkısı olduğunu belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Yenikapı kazılarından çıkarılan eserlerin sergileneceği müze için açtığı yarışma sonucu 3 projenin birincilik ödülü kazandığını ancak birinin uygulanacağını hatırlatan Kızıltan, bu konuyla ilgili çalışmaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü, en kısa sürede bu eserlerin İstanbullular ile buluşmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Yenikapı kazılarında 40 bin eserin açığa çıkarıldığını, 8 yıl içinde çalışmaların zaman zaman 3 vardiya halinde 24 saat sürdürüldüğünü belirten Kızıltan, her iki alanda ortak 500 işçi ve 60′a yakın uzman ile çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Marmaray bölgesinden çıkarılan 40 bin kasa malzemenin etüt işlemlerinin devam ettiğini anlatan Kızıltan, Yenikapı kazı alanında ise belgelenmesi gereken 50 bin kasa malzemenin bulunduğunu söyledi.

-2 bine yakın ayak izi açığa çıkarıldı-

Kızıltan, tarihi kayıklarla ilgili çalışmaların da uzun soluklu olduğunu belirterek, “Çünkü bu kayıklar ıslak ve organik malzeme. Kazıldıktan sonra yine konunun uzmanları tarafından belgelenerek kaldırıldılar. Pasif konservasyon dediğimiz tuzundan arındırma işlemleri yapılacak. Bu işlemler sonucunda kayıklara bir takım kimyasallar emdirilecek daha sonra kurutulacak. Kurutma işleminin ardından her parça tekrar birleştirilerek, kayığın özgün haline dönüştürülmesi sağlanacak. Bu işlemlerin ardından kayıklar sergilenecek. Bu işlemler 5-10 yıllık bir süre içinde gerçekleşecektir. İşlemi ilk biten tekneleri müzede sergileyeceğiz” diye konuştu.

Kazılarda tarih öncesi döneme ait neolitik tabaka içinde 2 bine yakın ayak izinin açığa çıkarıldığını anlatan Kızıltan, bu ayak izlerinden bin 500′ünün küçük küçük kesilerek alındığını ve konservasyon işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

Konservasyon işlemlerinin de uzun bir süreç olduğunu belirten Kızıltan, ayak izlerinin bulunduğu toprağın bozulmadan dondurulmaya çalışıldığını daha sonra yap bozun parçaları gibi bir araya getirileceğini aktardı. Kızıltan, bu ayak izlerinin de yapılacak müze içinde sergileneceğini ifade etti.

Kazılar sonucu ortaya çıkarılan liman alanı içinde, ticari olarak getirilen bir takım malzemelerin yanı sıra halkın günlük yaşamıyla ilgili malzemelere, gemicilik ve inançla ilgili bulgulara rastladıklarını anlatan Kızıltan, bu eserler içinde maden olarak da değerli, yarı değerli bulguların da yer aldığını belirtti.

-Neler bulundu-

-Yenikapı’da 58 bin metrekarelik alanda deniz seviyesinden artı 3 metre ile eksi 1 metre arasında Geç Osmanlı Dönemi’ne ait kültür dolgusunda 19. yüzyıla tarihlendirilen küçük imalathaneler ve işliklere ait mimari kalıntılar ile sokak dokusu bulundu.

-Yenikapı’da eksi 1 metre ile eksi 6,30 metre arasında, Erken Bizans Dönemi’nin en büyük limanı olan Theodosius Limanı gün ışığına çıkarıldı.

-Roma İmparatorluğu’nun büyüyen yeni başkentinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Marmara Denizi kıyısına I. Theodosius (379-395) tarafından Lykos (Bayrampaşa) Deresi’nin ağzına yaptırılan Theodosius Limanı’nın, Lykos Deresi’nin taşıdığı miller sonucu işlevinin önemli bir bölümünü yitirmiş olmasına rağmen, küçük gemi ve teknelerin barındığı bir liman olarak 11. yüzyıla kadar kullanılmaya devam edildiği, yapılan kazılarda elde edilen ve 7-11 yüzyıllara tarihlenen gemi kalıntılarından anlaşıldı.

-Üç ayrı bölgede sürdürülen kazılarda Marmaray kazı alanında 13, Metro kazı alanında 22 olmak üzere değişik ölçü ve tipte 511. yüzyıllara tarihlendirilen 35 tekne kalıntısı gün ışığına çıkarıldı.

-Dünya’nın en geniş repertuvarına sahip antik tekne koleksiyonlarından birini oluşturan Yenikapı batıkları, Bizans Dönemi gemi tipolojisi, gemi yapım teknolojileri ve bu teknolojinin gelişimine ilişkin önemli bilgiler sunuyor.

-Yenikapı kazı alanının batısında yer alan ve günümüzde “100 ada” olarak isimlendirilen bölgede sürdürülen kazılarda ortaya çıkarılan deniz surları, büyük taş bloklardan inşa edilmiş rıhtım, dalgakıranın bir bölümü gibi limanın karadaki mimarisine ait kalıntıların, ilgili bölge koruma kurulunca yerinde korunmasına karar verildi.

-Liman dolgusu üzerinde açığa çıkan ve MS 12-13. yüzyıllara tarihlendirilen ve ilgili kurulca taşınmasına karar verilen kilise kalıntısı da koruma altına alındı.

-Theodosius Limanı taban dolgusu altında devam eden kazılar sırasında, günümüz deniz seviyesinin yaklaşık -6,30 metre altında, Neolitik Döneme ait basit taş temelli dal örgü mimari kalıntılar ile bu kalıntıların çevresinde büzülmüş pozisyonda (hoker) ve urne gömülerin (küçük küp mezar) tespit edilmesi, bölgenin Neolitikleşme sürecinin anlaşılmasına önemli katkılar sağladı.

-Yenikapı Metro kazı alanı içinde, Neolitik Dönem mezar mimarisi içinde oldukça nadir görülen ahşap kullanımı ile karşılaşıldı.

-Yenikapı Neolitik yerleşmesi, Tarihi Yarımada’nın yerleşim tarihini günümüzden yaklaşık 8 bin 500 yıl geriye taşıdı. Bu alandan elde edilen Neolitik Dönem’e ait buluntuların, İstanbul Bölgesi Neolitik Dönem Toplulukları olarak adlandırılan “Fikirtepe Kültürü” ve “Yarımburgaz 4″ evresiyle benzerlik gösterdiği görüldü.

-Yenikapı kazılarında Neolitik Dönem’den başlayıp, kesintisiz olarak günümüze kadar ulaşan ve kent tarihine ışık tutan 35 bin eser, belgelenerek bilimin hizmetine sunuldu.

Yenikapi Yenikapıdaki Kazılarda Sona Yaklaşıldı | Marmaray

Kaynak : www.haberciniz.bizSource Article from http://www.rayhaber.com/yenikapidaki-kazilarda-sona-yaklasildi-marmaray/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=yenikapidaki-kazilarda-sona-yaklasildi-marmaray

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s