Malatya’da ‘Trambus’ Basına Tanıtıldıtrambus

Malatya Belediyesi tarafından uygulamaya konulacak olan Troleybüs (Trambus) toplu taşıma sistemi basına tanıtıldı.
Belediyede Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt, diğer yetkili ve ilgililerle birlikte basın açıklaması yapan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, belediye tarafından uygulamaya konulacak olan Trambus toplu taşıma sistemini basına tanıtıp, toplu taşımada avantajlı ve ekonomik olduğunu, çevre dostu olduğunu, alt yapı maliyetinin düşük olduğunu dile getirdi.
Şoför Okulu’ndan başlayıp İnönü Üniversitesi kampüsü ile merkezde de Dede Korkut Parkı’ndan İnönü ve Kışla caddeleri ile Çöşnük ve Battalgazi’ye kadar gidecek olan Trambus sisteminin ihaleye hazır hale getirildiğini söyleyen Çakır, maliyeti konusunda sorulan soruya cevap vermeyip, bunun ihaleden sonra belli olacağını bildirdi.
Şu anki yolcu kapasitesinin 4 katı kadar yolcu taşıyacak kapasitede olacak Trambus’un, ihaleden sonra bir yılda hizmete sunulmasının planlandığına dikkat çeken Başkan Çakır, altta tekerlekli üstte ise elektriğe bağlı olacak Trambus’un avantajlarından söz etti. Raylı sisteme göre 4′de 1′e kadar daha ekonomik olduğunu vurgulayan Çakır, elektrikle çalışacağı için çevre dostu, ulaşım maliyeti düşük, dizele göre yüzde 75 daha düşük yakıt maliyeti olduğunu ifade etti. Trambus araçlarının 25 ve 18 metreden oluşacağını belirten Çakır, ilk etapta 20 araç alacaklarını, daha sonra bunu 30′a tamamlamayı planladıklarını aktardı. Trambusların hizmete sunulması ile şehir içinde aynı güzergahta çalışan otobüs sayısını azaltacaklarını bildiren Başkan Çakır, sözü edilen Trambus için önümüzdeki günlerde Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile de görüşme yapacağını söyledi.
Başkan Çakır’dan sonra danışmanı Zeki Sarılar ise, Trambus’un çalıştırılma şeklini ve güzergahlarını teknik olarak anlattı.

trambus Malatyada Trambus Basına Tanıtıldı

Kaynak : www.haberx.comSource Article from http://www.rayhaber.com/malatyada-trambus-basina-tanitildi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=malatyada-trambus-basina-tanitildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s