İzmir Tramvay hattına yeni seçenek | Mimarlar Odasıtramvay-hattina-yeni-secenek

Mimarlar Odası, ulaşımdaki yeni raylı seçenek için, ayrı yollar yapılması yerine mevcut yolların ortak kullanılmasını önerdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçkuyular – Halkapınar tramvay projesiyle ilgili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın olumsuz rapor vermesinin ardından Mimarlar Odası Şube Başkanı Hasan Topal da projenin bu aşamaya gelmeden kamuoyuyla paylaşılması, alternatifleriyle tartışmaya açılması gerektiğini söyledi. Topal, Avrupa’da ağaçları keserek ayrı yol yapmak yerine tramvayın araçlarla aynı yolu paylaştığını söyledi.

Toplumda paylaşılmalı
Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, İzmir’in ulaşım master planınlda deniz, metro, tramvay ve lastik tekerlekli ulaşımın ayrı ayrı yerleri ve yolları olduğunu, bu kapsanda tramvay projesiyle ilgili de bazı önermeler yeraldığını bilirtti. Topal, “Ancak, kentteki en önemli problem, projelerin toplumla paylaşılmıyor olmasıdır. Gerek güzergah gerekse stratejilerle ilgili bu yapılmıyor. Bu tür projelerin kamuoyuyla paylaşılması, akademik ortamlarda tartışılması, meslek odalarında görüş alınmasında yarar vardır” dedi.
Hasan Topal, Avrupa’da tarihi ve trafik yoğunluğunun bulunduğu kent merkezlerinde tramvay hatlarının, refüjleri, ağaçları keserek değil normal trafikte araçlarla aynı yolları kullandığını söyledi. Bu durumun bir trafik kültürü oluşturduğunu belirten Topal, “Örneğin tramvay Fevzipaşa Bulvarı’ndan geçiyorsa, özel aracıyla gelen bu yolu tercih etmeyecektir. Ya da kendisi de tramvaya binecektir” dedi.

Mithatpaşa kullanılmalı

Topal, tramvay projesinin Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yerine Mithatpaşa Caddesi’nden de geçebileceğini belirterek, “Sahil Bulvarı trafik yoğunluğu nedeniyle zaten kenti denizden koparan bur bulvar. Tramvay gelince yeni ciddi problemler ortaya çıkacaktır. Büyükşehir Belediyesi’nin kıyı projeleri bu nedenle hedefine ulaşmıyor. Tramvay biraz daha kent dokusu içinde olmalıdır. Mithatpaşa Ceddesi’nden geçebilir” dedi.
Tramvay projesi, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nin Alsancak Kruvaziyer Planı kapsamında hazırladığı ulaşım raporu içinde yeralan tramvayla ilgili olumsuzluklarla yeniden gündeme geldi. Raporda hattın sakınca yaratacağı vurgulandı.

tramvay hattina yeni secenek  İzmir Tramvay hattına yeni seçenek | Mimarlar Odası

Kaynak : www.milliyet.com.trSource Article from http://www.rayhaber.com/izmir-tramvay-hattina-yeni-secenek-mimarlar-odasi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=izmir-tramvay-hattina-yeni-secenek-mimarlar-odasi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s