Diyarbakır trafiğini raylı sistem rahatlatır

Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı İbrahim Altun, Diyarbakır’daki mevcut ulaşım ve trafik sorununun çözümünün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sundukları Ulaşım Ana Planı’nın onaylanmasından geçtiğini söyledi.
Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Daire Başkanı İbrahim Altun, kentteki trafik sorununu Özgür Haber’e değerlendirdi. Diyarbakır’ın trafiğinde bir keşmekeşlik olduğunu ifade eden Altun, “Bu keşmekeşlik bazı yollarda yapılan kavşak çalışmalarından kaynaklanıyor. İkincisi de planlama eksikliğimizden kaynaklanıyor” dedi.

Ulaşım ana planı hazır

Altun, Planlama boyutunda ciddi adımlar attıklarına değinerek, “2011 Eylül ayında Ulaşım Ana planını tekrar hayata geçirmek için ihaleye çıktık. Şuan Ulaşım ana planımız hazır. Raporumuz şuan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın onayını bekliyor. Eğer onaydan geçerse, bunların çıktılarıyla hareket edeceğiz. Bu ay içerisinde raporun onaylanmasını bekliyoruz. Onaylandıktan sonra kentte bazı değişiklikler olacak. Örneğin toplu taşımada raylı sistem artık devreye girecek. Onun dışında yollarda, kavşaklarda yayalaştırmalar ya da bisiklet yolları gündeme gelecek. Şuan Belediyeler sadece planlamalar yaparak, raylı sistem güzergâhları oluşturamıyorlar. Bunun ulaşım ana planı kapsamında yapılması gerekiyor. Bununda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının onayı gerekiyor. Bu şekilde hayata geçirme imkanı olabiliyor. Aksi takdirde bu yaptığınız çalışmalara kaynak bulmakta sıkıntı çekeriz. Onun dışında Raylı sistem üzerinde bir kaza meydana geldiğinde belediyeler sorumlu olabiliyorlar. Dolayısıyla süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Planımız onaylanırsa, biz artık raylı sistemin kullanma projelerini hazırlayacağız. Bu da yaklaşık 3 ay sürecek. Hedefimiz Nisan-Mayıs 2013 yılında ihalesi yaparak, Temmuz-Ağustos’ta artık yapımına başlamaktır” diye konuştu.

Mahabad tamam, Kamuşlu yılsonunda

75 metre olarak tabir edilen Mahabad Bulvarının ana yolunun tamamlandığını ifade eden Altun, “Bisiklet ve yaya yollarının da ihalesi yapıldı, çalışmalar devam ediyor. Şanlıurfa yolu ile Mardin yolunu birleştiren 50 metrelik Kamuşlu Bulvarımız var. Yapımı devam eden yolu yılsonuna kadar trafiğe açmayı planlıyoruz. Herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde bu yolu açtığımız zaman, Sento Caddesi’ne alternatif bir yol olacaktır. Dolayısıyla uzun ve ağır tonajlı araçlar, transit geçen araçlar artık Sento Caddesini değil de, Kamuşlu bulvarını kullanacaklar. Böylelikle kentte bir rahatlama olacaktır. Önümüzdeki yıl programında da Şanlıurfa-Mardin yolunu bağladıktan sonra da bu kez Mardin-Silvan yolunu, Dicle Üniversitesi’nin arkasındaki mevcut yolu genişleterek, şehir geçişi şeklinde düzenleyeceğiz” dedi.

Ekinciler Caddesi yayalaşacak

Altun, Ulaşım Ana planının onaylanması ile Ekinciler Caddesi’nin raylı sisteme geçeceğini belirterek, “Raylı sistemin yanı sıra cadde yayalaşacak. Çünkü artık çok fazla yaya kullanıyor. Ekinciler Caddesi’nin yayalaşma beklentisi var. Onun dışında tek yön uygulamaları hayata geçirilecek. Kentte artık araç sayısı da artıyor. Onun için dar bir alanımızda özellikle Yenişehir, sur içi ve bağlar bölgesinde yolları genişletme şansımız yok. Böyle bir şansımız olmadığı için bunlarla ilgili yayalaştırma, tek yön uygulamaları devreye girecek” diye konuştu.

Sorunların çözümü Ulaşım Ana planı

Tüm sorunların çözümünün Ulaşım Mastır Planı olduğunu vurgulayan Altun, şöyle dedi:

“Bu plan çıktıktan sonra artık toplu taşımada, kavşaklarda ve yollarda bir revizyona girilecek. Kısa, orta ve uzun vadeli çözümler önümüze gelecek. Biz kısa vadeli projeleri 3-4 yıl içerisinde hayata geçireceğiz. Biz bu çalışmalara başladık. Bazı kavşaklarda ve yollarda düzenlemeler ve iyileştirmeler yaptık. Ancak bilindiği gibi Şanlıurfa yolunda katlı kavşak çalışmalarından dolayı şuan insanlar ister istemez kent merkezini kullanıyorlar. Ağır tonajlı araçlar bile başka yol olmadığı için kent merkezini kullanıyor. Ancak birkaç ay sonra tamamlanacak olan Kamuşlu bulvarı eğer hayata geçerse, kentte bir rahatlama sağlanır. Ayrıca Karayolları tarafından çevre yolları ve katlı kavşak çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalarda tamamlanırsa, kentte biraz daha rahatlama olacaktır. Tabi bunlarında toplu taşıma ile desteklenmesi gerekiyor. İnsanları araçlarından vazgeçirmemiz için alternatif sunmamız gerekir. Bu da sağlıklı toplu taşıma ile olur. Raylı sistem olursa insanlar ister istemez araçlarından da vazgeçerler. 15 kilometrelik fizibilite çalışmamız var. Şuan iki tane koridorumuz çıkıyor. Bu iki koridorun birincisinin ihalesine çıkacağız. Biz vatandaşların daha çok Elazığ Caddesi ve 75 metrelik yolu kullanmalarını istiyoruz. Karacadağ ve Sento Caddesi sıkıntılı olabilir.

rayli sistem

Kaynak : www.gazetediyarbakir.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s