5 kıtada 50 ülkeye ulaşan dünya şirketi: SARKUYSAN

Üretiminin önemli bir bölümünü 5 kıtadaki 50’ye yakın ülkeye ihraç eden Sarkuysan, üretim kapasitesini yılda 200 bin tonun üzerine çıkararak dünya şirketi ölçeğine ulaştı.

SARKUYSAN, ticari hayatımızın önemli merkezlerinden olan Kapalıçarşı’da altın ticareti yapan sarraf
ve kuyumcuların öncülüğünde, 1972’de kuruldu. İsmi, kurucularının mesleklerini ifade eden SARraf, KUYumcu ve SANatkar kelimelerinin ilk üç harfl erinin birleştirilmesinden türetildi. Şirketin; ülkemizde
tamamı halka açık çok ortaklı (tahminen beş bin civarında ortak) ilk başarılı kuruluş olarak, sanayileşme tarihimizde özel bir yeri bulunuyor.

Gebze ve Darıca bölgesinde sahibi olduğu 180 dönüm arazide, 77 bin metrekareyi aşan kapalı alanda 650 uzman personeli ile üretim yapan kuruluşun başlangıçta 10 bin ton/yıl olan üretim kapasitesi,
bugün yıllık 200 bin tonun üzerine çıkarılarak bir dünya ölçeğine ulaştı. SARKUYSAN; elektrolitik bakırdan mamül katod, çubuk, fi lmaşin, çeşitli çaplarda ve formlarda tel, yassı tel, profi l, kalay ve nikel kaplı tel, çok telli, bükümlü ve örgülü tel, oksijensiz elektrolitik bakırdan mamûl gümüş alaşımlı çubuk, bakır boru, yivli bakır boru üretiminin yanında bakırlama ve kalay kaplı bakırlama
üretimi yapıyor.

Beş kıtada 50 ülkeye ihracat

Mamülleri; elektroteknik, elektronik, motor, haberleşme, elektrik üretim ve dağıtımı, güneş enerjisi, ev cihazları, ölçü aletleri, savunma, otomotiv, kimya, inşaat-havalandırma ve sıhhi tesisat sanayilerinin standart girdisi oluyor.

Tüm faaliyetleri için TS EN ISO 9001 ve ISO / TS 16949 Kalite Yönetim Sistemleri belgeleri olan ve ürünlerinde ‘sks’ markasını kullanan SARKUYSAN, yurt içi talebin önemli bir kısmını karşılıyor, üretiminin önemli bir bölümünü de beş kıtadaki 50’ye yakın ülkeye ihraç ediyor.

SARKUYSAN çevreye olan sorumluluğunu ‘ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki hassasiyetini de ‘OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği’ belgeleri alarak tescil ettirdi. Modern ekipmanlara ve deneyimli personele sahip SARKUYSAN laboratuarları, Türk Standartları Enstitüsü’nün ‘Laboratuvar Belgesi’ne sahip bulunuyor.

Üretimde kullandığı makina ve tesislerin büyük bir bölümünün imalatını bünyesinde gerçekleştiren ve ayrıca üretimin güvenliği açısından büyük önem taşıyan elektrik enerjisini ve kullandığı buharı üreten kojenerasyon tesisine de sahip bulunan SARKUYSAN 40 yıla ulaşan bilgi birikimini ve deneyimlerini know-how olarak yurt dışına da satabiliyor.

Bugün Avrupa’da üretilen binek ve ticari araçların tahminen yarısında Sarkuysan teli kullanılmakta, uzun yıllardır da ABD’deki uzay araştırma merkezi NASA’nın ve son yıllarda uçak sanayilerinin tedarikçi kuruluşlarına oksijensiz bakırdan üretilen tel ile nikel kaplı bakır tel veriliyor. Ege Serbest Bölgesi’ndeki tesislerde katma değeri yüksek ürünlerin üretimi yapılıyor.

SARKUYSAN bir şirketler topluluğudur. Makine yedek parça imalatı ve çevre koruma teknolojileri alanında faaliyet gösteren Sarmakina A.Ş., otomotiv ve makina imalatı sektörüne pik ve sfero döküm üretimi yapan Demisaş A.Ş., pazarlama ve satış şirketi Sarda A.Ş. ile emaye bakır tel üreten Bemka A.Ş.’nin
kurucularından Bektaş A.Ş. grup içinde yer alan kardeş müesseselerdir.

SARKUYSAN’ın yoğun ihracatı çerçevesinde ürünlerini doğrudan pazarlamak üzere bu alanda çok önemli iki ülke olan İtalya’da bir şubesi ve ABD’de 2002 yılında faaliyete geçen SARK-USA isimli satış ve pazarlama şirketi bulunuyor.

2009 yılında ABD’de kurulan SARK-WIRE isimli şirket üretime başladı. Ayrıca, Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan tesislerinde katma değeri yüksek ürünlerin üretimi yapılarak ihraç ediliyor.

ABD’de kurulu SARK-WIRE üzerinden üretim yapıyor SARKUYSAN; mamüllerini ABD’ye uzun yıllardır ihraç etmekte iken yukarıda da belirtildiği üzere 2002 yılından itibaren satışlarını doğrudan ABD’de kurulan SARK-USA isimli şirketi üzerinden pazarlamaya başladı. Bu ülkede pazar payının sürekli genişleme trendi içinde olması dolayısıyla pazarda daha uygun koşullar yaratmak üzere 2009 yılı sonundan itibaren

New York-Albany’de SARK-WIRE adı ile kurulan şirketin tesislerinde üretim yapmaya başladı. Böylece SARKUYSAN ABD’de doğrudan üretim yapan öncü bir sanayi kuruluşu oldu. Sosyal sorumluluk projeleri
önem taşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s