Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Demiryolu Projesi hazırlık çalışmaları sürdürülüyordemiryolu1

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmekte olan; Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Demiryolu Projesi  ile ilgili hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.

Yatırımlar Dergisi’nde yer alan bilgiye göre, etüt proje ve mühendislik hizmetleri işleri Yüksel Domaniç firmasınca gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaların önümüzdeki yıl için de tamamlanması bekleniyor. Bu aşamada söz konusu proje ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru dosyası da MGS Proje firmasınca hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlık dosyayı incelmeye aldı. Hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık onayı ile birlikte proje Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne devredilecek ve yapım çalışmaları bu kurum tarafından gerçekleştirilecek.

Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Demiryolu Projesi güzergâhı ulusal çapta yapılan demiryolu ulaşım planlarının kuzey-güney aksında bölgeleri bağlayan önemli bir halkası olacak. Mevcut karayolu ile Antalya ve kuzeyde yer alan iller arasındaki yolların standartları oldukça düşük düzeyde bulunuyor. Proje ile birlikte demiryolu bağlantısının sağlanması ile karayolu kullanım değerleri düşecek, ulaşım standartları artacak. Proje, Antalya-Kayseri ana hattı ve Alanya-Antalya bağlantı hattından meydana geliyor.

Antalya-Kayseri ana hattı Antalya Döşemealtı ilçesinden başlayarak, sırası ile Kepez, Aksu, Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki ilçelerinden geçerek, Konya il sınırına ulaşacak. Konya Seydişehir, Meram ve Karatay ilçelerinden geçerek Aksaray il sınırına ulaşacak. Aksaray Eskil, Merkez ve Gülağaç ilçelerinden geçtikten sonra Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri İncesu İlçesi’nde sonlanacak. Alanya-Antalya bağlantı hattı ise Manavgat ilçesinde ana hattan ayrılarak Alanya ilçesinde son bulacak. 5 milyar liraya mal olması beklenen projedeki yolcu trenlerinin 250 km/s, yük trenlerinin de 80 km/s hıza çıkacakları planlanıyor. Projenin hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı elektrikli hat olarak gerçekleştirilmesi amaçlanıyor..

demiryolu111 Antalya Konya Aksaray Nevşehir Kayseri Demiryolu Projesi hazırlık çalışmaları sürdürülüyor

Kaynak : Aksaray Medya

Gelen Aramalar:

  • ухта хоккейSource Article from http://www.rayhaber.com/antalya-konya-aksaray-nevsehir-kayseri-demiryolu-projesi-hazirlik-calismalari-surduruluyor-2/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=antalya-konya-aksaray-nevsehir-kayseri-demiryolu-projesi-hazirlik-calismalari-surduruluyor-2

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s