Ankara’daki metrobüs filosu 100′e ulaştımetrobus

Başkentin toplu taşım yükünü hafifletecek metrobüs lerinin sayısı 100’e ulaştı. Başkent yollarında farklı dizaynlarıyla trafiğe renk ve hız katan hem de toplu ulaşım konforunu artıran metrobüsler, Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci filosunun gücüne güç katıyor.

Otobüs filosunu sürekli yenileyerek Başkentlilerin ulaşım konforunu daha da yukarıya çektiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Sözleşmesini daha önce imzalamış olduğumuz 250 adet doğalgazlı metrobüsün ilk 50’sinin teslimatı Eylül ayının başında yapılmıştı. Ekim ayında 25, Kasım ayında da 25 metrobüsün daha teslimatıyla bu sayı 100’e ulaştı. Doğalgazlı çevreci filomuz güçlenmeye devam ediyor.” dedi.

Filoya katılacak 250 doğalgazlı otobüs haricinde 250 dizel körüklü metrobüsün de çok yakında teslimatının başlayacağı bilgisini veren Başkan Gökçek, araçların tamamının ise 2013 Mayıs ayında teslim alınmış olacağını kaydetti. Yeni otobüslerin tümünün filoya katılımının ardından 99 model otobüslerin hurdaya ayrılacağını ve araçların yaş ortalamasının Avrupa ortalamasının altında bir rakam olan 4.68’e düşeceğini dile getiren Başkan Gökçek, 500 körüklü otobüsün tamamının ‘alçak tabanlı, engelli kullanımına uygun, klimalı, kameralı ve GPS takip sistemli, 18 metre uzunluğunda 152 yolcu kapasiteli, ses anons sistemli’ olacağını ifade etti.

Avrupa’nın en çevreci araç filosuna sahip Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü bünyesindeki doğalgazlı filoya katılacak metrobüsler; 18 metre uzunluğunda, 4 kapılı, tek körüklü, doğalgazlı, engelli platformlu, klimalı, kameralı ve alçak tabanlı olma özelliği taşıyor. Otobüsler 36 oturan, 116 ayakta toplam 152 yolcu kapasiteli olarak hizmet veriyor. GPS takip sistemli, otomatik şanzımanlı ve ‘Teknoloji harikası’ olarak nitelendirilen otobüslerin ilk teslimatı eylül ayında törenle yapılmıştı.

metrobus29 Ankaradaki metrobüs filosu 100e ulaştı

Kaynak : www.e-haberajansi.comSource Article from http://www.rayhaber.com/ankaradaki-metrobus-filosu-100e-ulasti/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ankaradaki-metrobus-filosu-100e-ulasti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s