Atina 'da raylı sistem 24 saatliğine durdu

Atina ‘da raylı sistem durdu

Troyka tarafından dayatılan yıkımları kabul ederek bütçe kesintisi hazırlayan Yunan hükümetine karşı Atina’da metro ve trenler 24 saatlik grevle durdu.
Yunan hükümetinin troykanın dayatmalarını kabul ederek yeni kesintiler yapma planını protesto eden demiryolu çalışanları, Atina’da metro ve banliyö trenlerini 24 saatliğine durdurdu.

Önümüzdeki salı ve çarşamba günleri planlanan 48 saatlik genel grev öncesi, maaş kesintisi politikalarını protesto etmek için 24 saatlik grev yapan sendika üyeleri, Atina sokaklarında tasarruf tedbirlerine karşı gösteriler düzenledi.

Mali önlemlerin partileri bitireceğini düşünen bir eylemci, “Bu önlemlerin parlamentodan geçeceğini düşünüyorum ama uygulamak çok zor olacaktır. Yani bu tedbirler Yunanistan’ın siyasi sahnesinde bir krize neden olacaktır. Bence yeni partiler doğacak şimdikler tarihe karışacak” dedi.

Ayrıca mühendisler de sağlık sigortalarının devlet kontrolündeki fona devredilmesini protesto etti.

İş gücü reformu, Avrupa Birliği ve IMF tarafından sağlanan kurtarma paketinin şartlarından biri. Sadece kısa vadedeki borçları ödeyecek kadar nakiti olan Atina yönetimi, kredi paketini almaması durumda önümüzdeki ay borçları ödeyemeyecek durumda.

Öte yandan Yunanistan Anayasa Mahkemesi, emeklilik yaşının iki yıl yükseltilmesi ve emekli maaşlarında planlanan kesintinin anayasaya aykırı olabileceğine karar verdi.

Yasaları meclise sunulmadan önce denetleyen mahkeme, Yunanistan’a dışarıdan verilecek kurtarma paketi karşılığında hükümetin kamu bütçesinde yapmayı önerdiği kesintilerle ilgili kararını bildirdi.

Kararda Yunanistan’a ilk kurtarma paketinin verildiği 2010 yılından bu yana emekli maaşlarının beşinci kez düşürülmesinin, kişi onuru ve yasalar önünde eşitlik gibi temel ilkeler de dahil, anayasada yer alan bir dizi maddeyi ihlal ettiği kaydedildi.

Atina

Kaynak : www.etha.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s