Hafif Raylı Sistem Projemizden Vazgeçmiş DeğilizCU REKTORU FARUK KOCACIK

CÜ Rektörü Faruk Kocacık, üniversite ile şehrin bir bölümü arasında hayata geçirmeyi planladıkları hafif raylı sistem projesinden vazgeçmediklerini söyledi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversite ile şehrin bir bölümü arasında hayata geçirmeyi planladıkları hafif raylı sistem projesinden vazgeçmediklerini söyledi.

Prof. Dr. Kocacık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas Belediye Başkanlığı’nın düşündüğü projeyle kendilerinin planladığı raylı sistem projesinin birbirinden farklı olduğunu belirtti.

Kocacık, hafif raylı sistem projesi hakkında şu bilgileri verdi:

“Bizim hedeflediğimiz proje, Sivas’ın içi değil. Biz üniversiteden belirli bir yere kadar, örneğin Yenişehir’e kadar tek hatta öğrencilerimizi götürüp getirecek bir hat planlaması yapıyoruz. Bunun için kamulaştırma gerekiyor, hattın belirlenmesi gerekiyor, bu projeye Mali destek gerekiyor. O biraz zaman alacak. Ama Hafif Raylı sistem projemizden vazgeçmiş değiliz. Belediye başkanımızın düşündüğüyle bizim ki aynı kategoride değil. O nüfusa bağlı olarak şehir içindeki raylı sistemi düşünüyor. Elbette o da istiyor ama bazı şartların oluşması gerekiyor. Bizim ki tek hat, gidiş-geliş şeklinde bir projedir, ondan bağımsız. İleri de belki şehir içiyle bizim projemiz birliktelik, bütünlük sağlayabilir. Gelecekte öngöreceğimiz bir şey.”

Kocacık, raylı sistem projesi için zamana ihtiyaç duyduklarını belirterek, bu nedenle ulaşım probleminin çözülmesi için Sivas Belediyesi ve Otobüsçüler Derneği ile ortak çalışma yaparak sefer sayısının artırılmasını sağladıklarını söyledi.

-”Üniversite şehir bütünleşmesi çok önemli”

Üniversite-şehir bütünleşmesinin çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Kocacık, “Yıllardır bu konuda işbirliği yaptık ama biraz daha fazla işbirliği yapılması gerekliliği ortaya çıktı. Bunu artırırken bir yandan da şehirden ne gibi beklentiler var onları anlamaya çalışıyoruz” dedi.

Üniversitenin sadece merkezden ibaret olmadığını ve 13 ilçede kendilerine bağlı meslek yüksekokulu bulunduğunu ifade eden Kocacık, bütünlüğü sağlarken yerel yöneticilerle de sık sık görüşmeler yaptıklarını aktardı.

Kurumlar arası iş birliği olmadan sorunları çözmenin mümkün olmadığına dikkati çeken Kocacık, “Gelecekte bu iş birliğinden güzel sonuçlar alacağımızı umuyorum. Üniversite, şehir ve ilçeler olarak bu bütünlüğe katkıda bulunacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

rektor1 Hafif Raylı Sistem Projemizden Vazgeçmiş Değiliz

Kaynak : www.haberler.comSource Article from http://www.rayhaber.com/rayli-sistem-projemizden-vazgecmis-degiliz-hafif-rayli-sistem/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rayli-sistem-projemizden-vazgecmis-degiliz-hafif-rayli-sistem

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s