MEKKE-MEDİNE EKSPRES DEMİRYOLUNUN DÖRTTE BİRİ TAMAMLANDItren

Suudi Arabistana gelen hacı adaylarının daha rahat ve hızlı seyahat edebilmesi için inşa edilen yeni MEKKE-MEDİNE EKSPRES DEMİRYOLU  hattının yaklaşık dörtte birinin tamamlandığı bildirildi.

Ulaştırma Bakanı Dr Cubara bin İd el Sureysiri, Mekke ve Medine şehirlerini birbirine bağlayacak Harameyn demiryolu projesi kapsamında 100 kilometre uzunluğundaki MEKKE-MEDİNE EKSPRES DEMİRYOLU ‘na  ray döşendiğini söyledi. Toplam 450 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattının 2014 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

Yetkili, Mekke, Cidde ve Medine hatlarındaki trenlerin hızının saatte 300 kilometreyi geçeceğini ve iki kutsal şehir arasındaki seyahat süresinin sadece iki saat olacağını müjdeledi.

Harameyn demiryolunun yılda 3 milyonun üzerinde yolcu taşıması planlanıyor. Suudi Demiryolu Organizasyonu, Harameyn projesinin ikinci safhası için açılan 9,4 milyar dolarlık ihaleyi Suudi-İspanyol El Şuala konsorsiyumuna vermişti.

Suudi Arabistan hükümeti, artan hac ve umre ziyaretçisine daha iyi imkan sunabilmek amacıyla bir dizi altyapı projesini ihaleye verdi. MEKKE-MEDİNE EKSPRES DEMİRYOLU  projesi ile kutsal şehirler arasındaki ulaşımın kolay ve hızlı hale getirilmesi ve karayolu trafiğinin rahatlatılması hedefleniyor. Mekke’de ayrıca maliyeti 550 milyon doları aşacak birden fazla çevre yolu inşaatı devam ediyor.

tren28 MEKKE MEDİNE EKSPRES DEMİRYOLUNUN DÖRTTE BİRİ TAMAMLANDI

Kaynak : Show HaberSource Article from http://www.rayhaber.com/mekke-medine-ekspres-demiryolunun-dortte-biri-tamamlandi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mekke-medine-ekspres-demiryolunun-dortte-biri-tamamlandi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s