Vagon Onarım Fabrikası’nın Cezaevine Dönüştürülme Çalışmasına Tepkivagon-onarim-fabrikasi

Malatya8217;da atıl şekilde bekleyen Vagon Onarım Fabrikası ‘nın cezaevine dönüştürülme çalışmasına tepki gösterildi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Disiplin Kurulu üyesi Mustafa Bahadır Altaş, Vagon Onarım Fabrikası ‘nın cezaevi olması konusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye’de cezaevlerinin doluluk oranı yüzde 100′ün üzerine çıktı. Toplam 75 bin kapasiteli cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu sayısı 115 bine ulaşınca Adalet Bakanlığı harekete geçti. Adli kontrol ve denetimli serbestlik kapsamında 20 bin tutuklunun cezasını evinde çekmesi için çalışma başlatıldı…” haberini hatırlatarak şu ifadeleri kaydetti:

“Yukarıda okuduğunuz haber biliyorum ki sizleri de olumsuz etkilemiştir. Ben biliyorum ve inanıyorum ki cezaevlerine adaletin hakim olmadığı ülkelerde ihtiyaç duyulur. Kanunun değil hukukun üstün olduğu ülkelerde cezaevlerine ihtiyaç duyulmaz. Bizleri yönetenler sosyal ve ekonomik koşulları, hukuka ve insan haklarına saygıyı kendilerine hedef seçmedikten sonra istediğimiz kadar cezaevi yapalım, bu sorunu çözmez. Cezaevi yapmak yerine eğitim yuvaları açmak, üretim tesisleri kurmak gerekir. Çünkü sorunlarımızı insanlara insanca yaşama imkanını sağlamakla çözeriz.”

“Geçtiğimiz haftalarda Malatya kamuoyunda gündeme gelen ve ne yazık ki hiçbir şekilde tartışma konusu olmayan Vagon Onarım Fabrikası ‘nın cezaevi yapılacağı haberi üzerine Malatya dışında insanların ve şehirlerin cezaevlerine nasıl baktıklarını araştırdım ve edindiğim bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim” diyen Altaş, daha sonra özetle şunları belirtti:

“Yıllardır atıl duran ve en az binlerce insana iş imkanı sağlayacak Vagon Onarım Fabrikası ‘nı cezaevi yapmayı nasıl düşünebiliriz. Dünya kayısı başkenti olması ile övündüğümüz şehrimizi insanların yaşamlarında ve hafızalarında cezaevi ile bilinen ve adaletsizliğin ev sahipliğini yapan bir şehir olarak anılmasını nasıl kabullenebiliriz. Sözün bittiği yer dedikleri bu olsa gerek.

vagon onarim fabrikasi Vagon Onarım Fabrikasının Cezaevine Dönüştürülme Çalışmasına Tepki

Kaynak : www.haberciniz.bizSource Article from http://www.rayhaber.com/vagon-onarim-fabrikasinin-cezaevine-donusturulme-calismasina-tepki-vagon-onarim-fabrikasi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vagon-onarim-fabrikasinin-cezaevine-donusturulme-calismasina-tepki-vagon-onarim-fabrikasi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s