Sivas YHT istasyonu için Yer Tespit Edilemedi

Sivas YHT İstasyonu’nun yerinin henüz belirlenmediği öğrenildi. İstasyon Caddesi üzerindeki Gar binasının yanında bulunan TCDD Sivas Lojistik Müdürlüğü’nün bulunduğu alana yapılacağı ileri sürülen YHT İstasyonu için kesin bir yer tespitinin yapılmadığı öğrenildi. Daha önce istasyonun Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin karşısına yada havaalanına paralel bir noktaya yapılacağı konusu gündeme gelmişti.

2015-2016 yıllarında Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile buluşması hedeflenen Sivas’ta, YHT İstasyonu’nun yeri ile ilgili belirsizlik devam ediyor. Bu konuda bugüne kadar net bir açıklama yapılmazken, TCDD 4. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Şener’de, yer konusunun netleşmediğini belirtti.

Tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saat 39 dakikaya indirecek olan dev ulaşım yatırımı kentin gelişimine de önemli katkılar sağlayacak.

Kentte heyecan ile beklenen YHT İstasyonu için hazırlanan 5 ayrı proje 1 ay süre ile kent halkının beğenisine sunulmuş, kentte yapılacak istasyonu halkın belirlemesi için anket yapılmıştı. Kısa süre önce sona eren anket sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Kent halkı istasyon projesi ile birlikte istasyonun nereye yapılacağının da açıklanmasını istiyor.

“AÇIKLAMA YAPMADIM”

TCDD 4. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Şener, hızlı tren istasyonunun yeri ile ilgili açıklama yaptığı yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, yer konusunun henüz netleşmediği yönündeki bilgiyi doğruladı.
Hızlı Tren konusundaki çalışmaların TCDD Genel Müdürlüğü Demiryolu Yapım Dairesi’nin yürüttüğünü belirten Şener, YHT çalışmalarının bölge müdürlüğü ile ilgili olmadığının da altını çizdi. YHT ve istasyonun yeri ilgili sık sık sorularla karşılaştıklarını belirten Şener, “bu bizim işimiz değil, bizim yer belirleme yetkimiz de yok” ifadelerini kullandı.
İstasyonun yeri ile ilgili bazı internet sitelerinde yer alan haber ve söylentileri değerlendiren Şener, YHT İstasyonu’nun yeri ile ilgili açıklama yapmadığını söyledi.
Şener şu şekil de konuştu:
“Ben açıklama yapmadım. Bu bizim işimiz de değil zaten. Her seferinde Hızlı Tren ile ilgili konular bölge müdürlüğümüze soruluyor. Biz, en uygun yerin burası olduğu yönünde kanaat bildiriyoruz sadece. Hızlı tren istasyonunun yeri ile ilgili kesinleşmiş bir şey yok. Bunu zaten Genel Müdürlüğümüz de, Demiryolu Yapım Dairesi yaptırıyor. Yani bizim işimiz değil bu. Hızlı tren ile ilgili konular bizim işimizin dışındaki konular. Demiryolu Yapım dairesinin yürüttüğü bir iş.
O bölgede (TCDD Sivas Lojistik Müdürlüğü’nün bulunduğu alan) bizim çok geniş bir alanımız var. Yani Demiryollarımızın istimlâk alanı olarak. Zaten bakanımız geldiğinde de konuşmuştuk buralar olabilir diye. Bizim yer belirleme yetkimiz yok” ifadelerini kullandı.

3 BÖLGE GÜNDEMDE

Edinilen bilgiye göre Sivas’a yapılacak olan YHT İstasyonu için 3 farklı bölge gündemde. Birinci bölge olarak YHT’nin kente giriş istikameti olan Sivas-Ankara karayolu güzergâhında havaalanına paralel bir alanın düşünüldüğü ileri sürülürken, ikinci bölge olarak ise şehirlerarası otobüs terminalinin karşısındaki bir bölgenin değerlendirildiği ileri sürülüyor.

YHT için en çok gündeme gelen alan İse Sivas Tren Garı’nın yan tarafında bulunan TCDD Sivas Lojistik Müdürlüğü’nün bulunduğu bölge.

Bulunduğu bölgenin kısmen de olsa gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülen istasyonun, mevcut yapılar ve işletmeler dikkate alındığında TÜDEMSAŞ ve çevresine, yani şehirlerarası otobüs terminaline yakın bir bölgede yapılması ihtimaline zayıf olarak bakılıyor.

Şehir merkezine yakın bir noktadan yay şeklinde geçeceği öğrenilen hızlı tren güzergâhı üzerine kurulacak olan tren istasyonunun etrafının gelişime açık olmasına öncelik verildiği öğrenildi.

HIZLI VE KONFORLU SEYAHAT

Sivas’ın Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bu güzergâhlar üzerindeki il ve ilçeler ile ulaşımını oldukça hızlandıracak olan YHT projesinin tamamlanması ile birlikte Sivas-Ankara arasındaki ulaşım süresi 2 saat 39 dakika, Sivas-İstanbul arası seyahat süresi ise 5 saat 37 dakika olacak.

Edinilen bilgiye göre Sivas-Ankara YHT Projesinde Yerköy-Sivas arasında 4 adet YHT istasyonu planlandı. Buna göre kurulacak Yerköy, Yozgat, Sorgun, Yıldızeli istasyonları Yerköy ile Sivas arasındaki mesafede hizmet edecek.
Proje kapsamında yer alan istasyonların olup bina ve müştemilatlarının yapım işleri ayrıca ihale edilecek.

Kaynak : Sivasın Sesi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s