İzban 26 Ayda 78 Milyon İzmirli'yi Taşıdı

İzmir’de 26 ay önce işletmeye başlayan Aliağa-Menderes arasındaki banliyö seferleriyle 78 milyon kişi taşındı.

İZBAN AŞ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Halkapınar aktarması hariç 20 Ekim Cuma günü 162 bin 689 kişi taşınarak yolcu sayısında en yüksek seviyeye ulaşılıd. İzmir Metrosu’ndan Halkapınar İstasyonu’nda İZBAN’a aktarma yapan yüzde 10 düzeyindeki yolcuların da eklenmesiyle 20 Ekim’deki sayı 180 bine yaklaştı.

30 Ağustos 2010’da yolculu ön işletmeye başlayan ve yolcusunu sürekli artıran İZBAN, geride kalan 26 ayda 78 milyon 65 bin İzmirliye hizmet verirken, 100 milyon barajına doğru da koşmaya başladı. 2012 yılının ilk 10 ayından 40 milyon İzmirliye hizmet veren İZBAN’ın en geç üçüncü hizmet yılını dolduracağı Mart 2013’te 100 milyonuncu yolcuya ulaşması bekleniyor.

İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş, İZBAN’ın Türkiye’nin en hızlı büyüyen kurumlarından biri olduğunu, kısa süre içinde ulaştıkları noktanın “İzmir halkının güven göstergesi” olduğunu kaydetti.

Eriş, açıklamada, “Sıkıntılı günler geçirdiğimiz geçtiğimiz haftada en yüksek yolcu seviyesine ulaşmamız ise bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu” ifadelerini kullandı.

Toplu taşımacılıkta 1 birim artışın kent ekonomisinde 1,5 birimlik artış meydana getirdiğini belirten Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev ise açıklamada

“İzmir’de hedef kitlemize kent içi toplu ulaşımı, gün içinde nefes almak gibi farkındalık düzeyi düşük ama önemi yüksek bir hizmet ürünü halinde sunmaya çalışıyoruz. Bugün geldiğimiz nokta, güven verici gelişmenin bir göstergesidir. Yapımı süren 40 adet EMU tren setinin gelişi, Hilal Aktarma İstasyonu’nun devreye girmesi, işletmenin Bergama-Selçuk’a kadar uzaması ve yapılacak operasyonların vizyonu ile İZBAN, İzmir’de kent içi toplu ulaşımındaki büyük hedeflerine birer birer ulaşacaktır” dedi.

Kaynak : www.haberler.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s